Tekstil Perliti

Tekstil Perliti

Tekstil Perlit

Perlit kararlı yapısı sayesinde, kimyasal tepkimeye ve reaksiyonlara girmeyen ,suda çözünmeyen bir inorganik maddedir. Tekstilde yıkama sektöründe ağartıcı olarak çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Steril bir inorganik malzeme olduğu için sağlıklıdır. Zararlı değildir. Perlit uygulanan tekstil ürünlerini kısa sürede efektlenmesini sağlayan, makinelerde ponza taşına göre yıpranma yapmayan mineraldir.  Tahliye kanallarında tıkanma yapmaz ve hafif olduğu için kullanımı oldukça kolaydır.

İnci ile benzerliği sebebiyle Latincede inci anlamına gelen perla kelimesinden türemiş perlit inşaat, tarım ve sanayi sektörlerinde de kullanılmaktadır. Perlit bileşeni kararlı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kimyasal reaksiyonlara girmez ve suda çözünmez. Perlit steril bir malzeme olduğu için insan bünyesine zarar vermez. Ayrıca Tekstil perliti uygulandığı ürünü aşındırmaması veya makinelerin tıkanmasına sebep olmamaktadır. Tekstil perliti düşük yoğunluğa sahip olması sebebiyle kullanımı yaygındır. Tekstil sektöründe en çok yıkama işlerinde kullanılan perlit kot yıkama işleminde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca pomza taşına göre daha hızlı üründe hasar yaratmaz. Tekstilde yıkama amacıyla kullanılan en verimli ve güvenli ürünlerin başında tekstil perliti gelmektedir.

Tekstilde Yıkama Sektörü

Tekstilde yıkama giyim eşyalarının yıkanması işlemidir. Kumaşın yapısı üretimden sonra yıkanması ve terbiye edilmesini gerektirir. Tüketici sağlığı ve kullanım kolaylığı gisebebiyle tekstil üreticileri ürünlerini yıkamasını gerektirir. Ürünlerin yıkanmadan piyasaya arz edilmesi uygun değildir. Tekstilde yıkama sektörünün karşıladığı taleplerden birisi yıkama işlemidir. Bu talep sektör kendine önemli bir yer edinmiştir. Üreticiler yıkama hizmetini dış sağlayıcılardan satın alabilir veya kendileri yapabilir. Bu işlem üzerine çalışan birçok firma vardır. Ülkemizdeki tekstil sektörünün büyüklüğünü de göz önünde bulundurursak yıkama işlemi bir sektör haline gelmiştir.

Perlitin Makinede Kullanımı

Makinede kullanmak için tekstil perlitini seçmek oldukça önemlidir. Tekstil perliti tekstilde yıkama işlemlerinde kullanılan farklı ürünlere göre birçok avantaja sahiptir. Kimyasal tepkimeye girmemesi ve  halk arasında mide asidi olarak bilinen hidroklorik asit yardımıyla çözünür olması önemli bir avantajdır. Kullanımı birçok avantaj sağlamaktadır. Birlikte kullanıldığı diğer kimyasal maddelerle reaksiyon göstermez, diğer kimyasalların kimyasal özelliklerini etkilemez. Perlit suda çözünmez, birlikte kullanıldığı ürünü aşındırmaz ve asitlik hesaplamalarında nötr madde olarak davranır yani asidik veya bazik özellik göstermez. Perlitin makinede kullanımı açısından makinede tıkanma yapmaz yıkama makinelerinin kullanım ömrünü uzatır ve tadilat masraflarını düşürür. Ayrıca düşük yoğunluğu sebebiyle ağır değildir bu da kullanımını kolaylaştırır.

Tekstil Perliti

Perlit kararlı kimyasal yapısı nedeniyle, kimyasal reaksiyona girmeyen ve suda çözünmeyen bir maddedir. Bu özelliğinden dolayı perlit çeşitli kimyasal maddelerle birlikte onları etkilemeden kullanabilmekte, ayrıca fiziki özellikleriyle de katkıda bulunmaktadır.(Perlit sadece hidroklorik asitte çözünmektedir)Bu sayede perlit dolgu maddesi, kimyasal madde taşıyıcısı, süzme yardımcı malzemesi, yalıtım maddesi vb. yerlerde kullanılmaktadır.

     Perlitin Tekstilde Yıkama İşleminde Benzer Ürünlere Göre Avantajları;

Birlikte kullanıldığı diğer sıvı veya toz kimyasallarla tepkimeye girmez.
Suda çözünmez.
Nötr malzeme olduğu için asit veya baz özellik göstermez.
Perlit uygulanan ürünü aşındırmaz.
Hafif malzeme olduğu için kullanımı kolaydır.
Makinede tıkama yapmaz.
Steril malzemedir, sağlık açısından zararlı değildir.
 

Tekstil Yıkama İşlemi İçin Uygun Olan Ürünler

Tane Boyutu: 0,0–1,2 mm                           Tane Boyutu: 0,0–2,5mm                    Tane Boyutu: 0,0-5mm

Yoğunluk: 35- 45 Kg/m3                            Yoğunluk: 60–80 Kg/m3                      Yoğunluk: 80–90Kg/m3

Ambalaj: 100 dm3/200 dm3                       Ambalaj: 100 dm3/200 dm3               Ambalaj: 100 dm3/200 dm3

Polipropilen (Pp) Torba                                Polipropilen (Pp) Torba                         Polipropilen (pp) Torba

Telefon
WhatsApp
Linkedin